Mit tehetünk, ha zajos a társasházunk teremgarázs kapuja?
Tiéd a társasházi teremgarázs bejáratával szomszédos lakás? Túl hangos és megőrjít már a szekcionált garázskapu zaja? Itt van néhány utólagos megoldás!
A nagyvárosi társasházak manapság szinte kivétel nélkül mélygarázzsal készülnek. A közös használatú garázskapuk [További információ...] jelentős napi nyitásszám mellett, igen nagy terhelésnek vannak kitéve. Sajnos ezen épületek nagy részénél elkerülhetetlen, hogy a teremgarázs bejáratával közvetlen szomszédságában lakások legyenek. A garázslejáró szomszédságában lakók idegeit pedig jócskán kikezdi a garázskapu esetenként akár napi több százszor történő nyitása és zárása. A kapu használata során keletkező működési zajok, még ha a kapu közelében nem is jelentősek, testhangként az épületszerkezetbe bejutva a környező szomszédos lakásokban zavaró hangforrássá vállhatnak. A testhangok az épületszerkezetbe bejutó vagy ott keletkező rezonanciák, amelyek a szilárd anyag határoló felületein (jelen esetben a szoba oldalfala, mennyezet, padló) mint egy hangszóró membránján léglökés hullámokká alakul, azaz hangként távoznak. A modern épületszerkezetek, mint pl. öntött vasbeton panelekből épített ház és monolit betonfödém köztudottan remekül vezetik a rezgéseket, főleg, ha nagyok a terek, nincs sok alátámasztás, mint például esetünkben egy teremgarázs bejáratánál.
Komfortérzet küszöbértéke
A hangszigetelés a mérőszámok és hallási karakterisztikával módosított görbék ellenére mégiscsak szubjektív téma marad. Hiszen a szabványok és építési előírások ellenére az egyes emberek hallásérzékenysége nagyban különbözik és ez meghatározza, hogy hol lépi át a komfortérzet küszöbét a hangszigetelés.
A garázskapu által keltett léghangok
A tévhit, miszerint a léghang átmegy a falon, természetesen nem létezik, hacsak nincsenek rések és lyukak a falon. Az elhanyagolt, rendszeres karbantartás nélkül üzemeltetett garázskapu adott esetben a kelleténél nagyobb zajterheléssel működhet. Például a garázskapu tisztítás és kenés nélküli nyikorgó görgőinek hangja, vagy a rossz zárva véghelyzet miatt becsapódó kapulap hangja léglökéshullámok formájában nekiütközik a vasbeton szerkezetnek, ahol abban apró rezgéseket kelt, a fal másik oldalán pedig lesugárzódik tehát ismét hanggá válik, a „hangszóró membrán”, azaz felület méretétől és hangszigetelés milyenségétől függően valamelyest felerősödve.
Melyik oldalra tervezzük a hatékony szigetelést?
A legjobb az lenne, ha a hanghullámok nagy részét már a garázstérben elnyeletjük valamilyen hatékony szigetelő anyagban, még mielőtt azok elérnék a szilárd anyagot, jelen esetben a vasbeton szerkezetet. Ezáltal a túloldali lesugárzás is sokkal gyengébb lesz.
A garázskapu által keltett testhangok
Ahhoz, hogy az esetenként több száz kilós szekcionált garázskapu véletlenül se dőljön ki a helyéről szeles időjárás esetén és ne essen a fejünkre nyitott állapotában sem, azt stabilan a szilárd fogadófelülethez, tehát alapesetben az épületszerkezethez kell rögzíteni. A függőleges sínrendszernek, a rugózatnak és a garázstérbe benyúló futósínek födémrögzítéseinek is stabil függesztési pontokon kell nyugodnia. A stabilan kirögzített garázskapu vázszerkezet megkövetelt és alapvető elvárás a gyártó részéről és az esetek többségében pedig halkabb kapufutást is eredményez.
Esetünkben az épületszerkezet által felvett testhangok, majd azok másik oldalon történő lesugárzása a probléma forrásai lehetnek.
El tudjuk képzelni, hogy milyen rezgéseket kelthetünk azzal, hogy hangosan beszélgetünk a garázsban és milyeneket, ha kalapáccsal kocogtatjuk a falat. Nem kell sokat törni a fejünket azon, hogy a garázskapu gördülési zaja és a meghajtás üzemi zaja hogyan adódik át az épületszerkezetnek.
Hogyan történhetett?
Kevésbé érdekes így utólag, hogy mit tehettek volna másképpen az épület tervezése és kivitelezése során.
Nagy energiájú testhangokat kevésbé lehet porózus szerkezetű, vagy szálas hőszigetelő anyagokkal elnyelni. Tulajdonképpen összetettebb rétegrendet kellene alkalmazni, amelyben váltakoznak a lágy rezgéselnyelő rétegek és a nagyobb tömegű rétegek. Így rétegről-rétegre lehet elnyeletni a rezgések energiáját. A leghatásosabb egy olyan hanggátló szerkezet építése a fal elé, amely fizikailag nem kapcsolódik a szigetelni kívánt fallal és a kettő között még néhány cm légrés is van. Így a testhang lesugárzódik a légrésnél és immár léghang formájában ütközik neki az újabb épületszerkezetnek. A testhang léghanggá majd újra testhanggá konvertálása jelentős energiavesztéssel jár, aminek a lakók, így utólag minden bizonnyal örülnének.
Sok esetben ehhez a megfelelő tér sem áll rendelkezésre, hiszen a födém és oldalfalak ilyen módon történő kialakításához jelentős belméretekre lenne szükség. Egy épülő belvárosi társasház lehetőségei a területi adottságai és a beépítettség okán már a tervezőasztalon is igen csekélyek.
Annak ellenére, hogy a zaj okozta károk az épületek legköltségesebb hiányosságai közé tartoznak, sajnos a kivitelezés során a hangtechnikai leválasztás megoldások még mindig nagyon ritkán kerülnek terítékre és kizárólag a standard kapumegoldások maradnak versenyben. Csupán a beruházó korábbi negatív tapasztalatai okán van mód arra, hogy ezen megoldások költségeivel is számolhassunk.
Know-how a zajcsillapítás területén
Szakértőink kifejlesztettek egy speciális garázskapu elhelyezés technikát, amellyel a garázskapu zajvédelmi leválasztása, hanghíd nélküli szerelése megvalósítható, azaz a testhangok épületszerkezet részére történő átadása jelentősen csökkenthető, emellett pedig a gyártó részéről előírt stabil rögzítéstechnika is megvalósul.
A lehető legjobb megoldás elérése érdekében a teendőket 7 pontban, az alábbiak szerint foglaltuk össze.
1.) Hörmann kapu megléte vagy a régi idegen gyártmányú kapu cseréje új Hörmann ipari kapura. „Minőség kompromisszumok nélkül”
2.) Új Hörmann ipari szekcionált kapu megrendelése esetében a halk kapufutás szett használata elengedhetetlen. A silence görgők használatával a gördülési zajok tovább csökkenthetők. Az opcionális 2 komponensű görgőkkel a menetzaj akár 5 dB(A) értékkel is csökkenthető.
3.) Tengelyhajtású kapu esetében a kisebb üzemi zajszintű, frekvenciaváltós meghajtás használata javasolt. A lágy indítás és lassított stop funkcióval rendelkező Hörmann ipari meghajtás a komfortérzetet jelentősen növeli egy társasházi kapu esetében. Nincsenek többé becsapódó kapuk.
4.) Alacsony kapuelem magasságok használata a futási zaj csökkentése érdekében. Jelen esetben kerülni kell a csarnoképületeknél közkedvelt kedvezőbb árú, standard kivitelű, magasabb kapuelemek (625/750 mm) használatát, ugyanis azok egyenetlenebb kapufutást és ezáltal nagyobb zajterhelést eredményeznek. A 375/500 mm magasságú kapuelemekből összeállított ipari kapu egyenletesebb kapufutást és kisebb zajterhelést biztosít. Ez pedig kifejezetten hasznos a társasházi kapuk esetében.
5.) Előre gyártott zajvédelmi elemek elhelyezése a kapu sínrendszere és a szigetelni kívánt épületszerkezet közé. Hangszigetelő elemek három teljesítményosztályban 27 dB (A), 30 dB (A) és 40 dB (A) értékkel tervezhetők. A zajvédelmi elemeket a MÜPRO szállítja részünkre.
A felhasználandó hangszigetelő elemek előnyei:
- Hangtechnikailag elválasztja a kaput a szerkezeti testtől
- Kalkulálható hangszigetelés a tervező és felhasználó számára is
- Előre gyártott zajvédelmi elemek
- Hanghidak hatékony megszakítása vulkanizált MÜPROPLAN használatával
- A zajszigetelő acélöntvény ház tűz esetén is nagy biztonságot nyújt
6.) Zajszigetelő dűbelek (zajszigetelés 16 dB-ig) és gumiörlemény lapok használata a függőleges tokok és falszerkezet hangtechnikai leválasztásához.
7.) A kapuszerkezet utógondozása a gyárilag előírt min. félévenkénti karbantartásokkal. Az ellenőrzéssel / javítással közvetlenül szakembert bízzon meg! Vállalásunk részeként a kapu rendszeres karbantartására is ajánlatot teszünk.
További kérdés esetén keress bennünket az alábbi elérhetőségek egyikén!
Mühlhauser Norbert 06 30/251-5280
E-mail: info@superhome.hu
Ajánlatkérés